Marquez najbrži u Njemačkoj

U generalnom plasmanu razlika između vodećih Marqueza, Vinalesa, Doviziosa i Rossija je samo nekoliko bodova...

U zadnjim trenucima kvalifikacija voženih po mokroj stazi, Mark Marquez je obezbijedio pol poziciju. Time je spriječio da Danilo Petrucci po prvi put bude najbrži na kvalifikacijama u MotoGP-u. Treći je bio Dani Pedrosa. Slijedili su Cal Crutchlow, Jonas Folger i Jorge Lorenco. KTM  i Aprilia se približavaju vodećim fabričkim ekipama, braća Espargaro, Pol i Aleix, su na 7. i 8. mjestu. Glavni kandidati za titulu u MotoGP-u bili su relativno pozadi, Valentino Rossi, Andrea Dovizioso i Maverick Vinales bili su 9., 10. i 11.

Trka vožena po oblačnom, ali suvom vremenu bila je izuzetno borbena, za svaku poziciju, za svako mjesto, osim 3. Čini se da je trka imala dva pobjednika. Mark Marquez , fabrička Honda, je skoro do pred kraj vodio veliku bitku sa Jonasom Folgerom, privatna Yamaha, ali je na kraju pobijedio i ostao već nekoliko godina neprikosnoven na ovoj stazi u Njemačkoj, Sachseringu, u klasama Moto 3, Moto 2 i MotoGP.  Ovogodišnji debitant u MotoGP-u, Folger, dobro je namučio Marqueza, u jednom trenutku je i vodio, ali prošlogodišnja Yamaha je par krugova pred kraj malo posustala, pa je na kraju osvojio odlično 2. mjesto, za sebe i svoj tim. Dani Pedrosa je na 3. mjestu bio pomalo usamljen. Dvojac ispred njega se odvojio, a on se odvojio ispred pratilaca koji su vodili veliku bitku za 4. i ostala mjesta. Na kraju 4. bio je Vinales koji je gradio svoju poziciju, probijao se naprijed i uspio da se domogne njemu značajnih bodova. Rossi je bio 5. Odlično je startovao, uvijek je bio u borbi za vrh, ali je popustio pred Vinalesom. Odlični Alvaro Bautista, privatni Ducati, bio je 6., a Alex Aspargaro, fabrička Apilia, solidni 7., poslije velikih duela i nekoliko grešaka. Andrea Dovizioso bio je 8., iako je bio u borbi i za vrh, ali je na kraju posustao. Johann Zarco je bio 9., a Cal Crutchlow 10, iako je i on u jednom trenutku konkurisao za vrh. Jorge Lorenco je u početku trke bio 3., ali je konstantno kasnije gubio pozicije i završio na 11. mjestu. Danilo Petrucci je, takođe, nakon borbe za vrh na kraju bio 12.

Naredna trka se vozi 6. avgusta u Češkoj, staza Brno.

Tekst: Ljubomir Ivanović